Yakı Otu Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yakı Otu Nedir?

Küçük çiçekleri olan yakı otu söğüt otu ve mera gülü gibi çeşitli isimlerle de bilinmektedir. Çoğunlukla Avrupa ve Amerika coğrafyasında yetişmektedir. Bu küçük otun neredeyse 150 civarında çeşidi bulunmaktadır. Pembe küçük çiçekleri olduğundan bir çok ev ve bahçede süs bitkisi olarak yetiştirilir. Yetişmesi için en uygun ortam nemli toprak ve gölgelik alanlardır. Yakıotu olarak isimlendirilen farklı bir bitki çeşidi de mevcuttur. Ancak konumuz ile karıştırılmamalıdır. Çünkü o çok farklı bir bitki olup sırt ağrısı gibi sorunlar için kullanılmaktadır.

Prostat Büyümesine Etkilidir
Yakı otu, iyi huylu olan prostat büyümelerine karşı derman olabilen bir bitki olup ayrıca cilt bakımı içinde kullanılmaktadır. Antioksidan, antibakteriyel ve anti-inflamatuar özelliği bulunan bu bitki sivilce, akne gibi problemleri olan kişilerce tercih edilebilir.

İçeriğinde flavonoidler, beta-sitosterol, kaempferol, gallik asit ve quercetin gibi maddeleri barındırmaktadır. Yakıotu içinde yer alan A ve B oenothein isminde ki bileşik yapılan araştırma ve çalışmalara istinaden prostat büyümesine karşı faydalı olduğu görülmüştür.

Kırk yaşını aşmış olan erkeklerin çoğunluğunda testosteron seviyesi azalma gösterir ve diğer hormonlarda oldukça artış gözlemlenir. Bunun sonucunda DTH (dihidrotestosteron) seviyesi de artış göstermektedir. Bu artış prostat sorununu ortaya çıkarabildiği gibi aynı zamanda saç dökülmesi ve beyazlaması gibi değişimlerin gözlemlenmesine neden olmaktadır.

Yine yapılan diğer araştırmaların sonucunda söğüt otu olarak bilinen yakı otunun DHT düşürmek için etkili olduğu görülmüştür.

Ayrıca söğüt otu bitki çayı olarak da tüketilebilmektedir ve herhangi bir komplikasyonu (yan etkisi) söz konusu değildir. Ancak bir rahatsızlığınız için kullanmak isterseniz mutlaka doktorunuza danışmanız önerilir.

Yakı Otu (Söğüt Otu) Çayı Nasıl Demlenir?

Bir su bardağı suyu cezve ya da benzer bir araçla kaynattıktan sonra çay kaşığından biraz az olacak ölçüde yakı otu ekleyin. 10 dakika kaynamış olan suyun içinde bekleterek demlenmesini sağlayın. Demlendikten sonra tüketebilirsiniz.

Prostat ya da benzeri rahatsızlığı olan kişiler ilaç kullanıyorsa yakı otunu mutlaka doktor tavsiyesi ile tüketmelidir.

2 thoughts on “Yakı Otu Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

 1. Sıddık ölmez

  Attardan yakı otu suyu aldım.
  Prostat için aldım
  Zararı varsa kullammayayım
  Şeker be tiroid hastasıyım
  Bu konuda tavsiyenizi bekliyorum

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir