Sorgum (Süpürge Darısı) Nedir, Nerelerde Yetişir?

Bilimsel adı sorghum bicolor olan sorgum otu buğdaygiller ailesinden olan bir tahıl türü olup, halk arasında süpürge darısı olarak da bilinmektedir. Dünyada 20’den fazla çeşidi mevcuttur. Genellikle yem bitkisi olarak bilinen sorgum son zamanlarda popüler bir besin maddesi haline gelmiştir. İlk olarak Kuzey Afrika’da yetiştirildiği düşünülür ve 30 asırdır kullanıldığına yönelik veriler vardır.

Her ülkede değişik isimlerle anılan sorgum otu çoğunlukla gine mısırı, kafir mısırı ve süpürge darısı gibi isimlerle bilinmektedir. Açlık problemi ile savaşan ülkelerde yeri çok önemli olan bir tahıldır.

Dünyada en çok sorgumun üretildiği ülke Amerika’dır. Meksika, Sudan, Nijer ve Hindistan’da ABD’yi takip eden ülkelerdir. Ülkemizde de yetişen bu tahıl Trakya bölgesinde süpürge darısı olarak tabir edilir ve yüzyıllardır süpürge yapımında kullanılmaktadır.

Süpürge Darısının Özellikleri Kullanım Alanları Nelerdir?

Buğday ve mısır başta olmak üzere benzeri tüm tahıl ürünlerine muadil olarak her alanda kullanılabilen sorgum otu kuskus, lapa, ekmek, pasta ve kek yapımında tercih edilebilir. Silaj, hayvan yemi, duvar kaplama ve şıra yapımında da kullanılabilir. Ayrıca sorgumun birası da yapılabilir. Bazı ülkeler bir çok içeceği üretirken temel madde olarak sorguma ihtiyaç duyar.

Hindistan’ın çokça tercih edilen meşhur ekmeği olan roti ve Meksika’nın meşhur tortilla ekmekleri sorgum otundan elde edilen un ile yapılmaktadır. Etil alkol imalatı içinde kullanıldığı gibi ABD’de araçlarda yakıt tasarrufu elde etmek için etil alkole ihtiyaç duyulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir