Siğil İçin Hangi Doktora Gidilir?

Siğil İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Vücudumuzun herhangi bir yerinde ortaya çıkan her siğil için dermatoloji ya da genel cerrahi uzmanlarına başvurulmalıdır.

Siğil, HPV isminde ki virüsün en üst tabakasına yerleşerek oluşmasına sebep olduğu kabartılara verilen isimdir. HPV virüsünün açılımı human papillomavirus’tur. Siğili olan birinin dokunduğu bir objeye dokunmakla ya da siğili olan birinin siğilli bölgesiyle temas edilmesi doğrultusunda bulaşarak ortaya çıkabilir.

Çoğu zararsız ve iyi huylu olsa da bulaşma eğilimindedir. Siğilli birinin dokunduğu objeye ya da kişinin direk kendisiyle meydana gelen herhangi bir temasta kolayca bulaşabilir. Çoğunlukla ellerde görülse de, ayak ve genital bölgelerde de sıkça karşılaşılır.

Vücudun tüm her yerinde meydana gelebilen siğil çoğunlukla cilt renginde, sert ve pürüzlü yüzeye sahiptir. Aynı zamanda kahverengi, gri ve siyah renklerde de olabildiği gibi kabarık olmayan yüzeysel ve yumuşak yapıya da sahip olabilir. Mesela ayak tabanında ortaya çıkan siğiller sürekli baskı altında kaldıklarından düz ve yüzeysel bir yapıya sahip olduğu gibi çoğunlukla nasırla karıştırılmaktadır. Aynı zamanda bu tarz siğiller sürekli vücudun ağırlığını taşıyan ayağın altında olduğunda ağrı şikayetinin ortaya çıkmasında da rol oynarlar.

Çocuklarda meydana gelen siğillerin çoğu zaman kendi kendine kaybolduğu görülmüştür. Fakat geçmiyor, çoğalıyor ve acı ya da ağrıya neden oluyorsa bu sefer zaman kaybedilmeden doktora başvurulması gerekmektedir.

Siğil Neden Çıkar?

Siğillerin ortaya çıkmasında rol oynayan tek etken HPV isminde ki vürüsüdür ve bulaşıcıdır. Herhangi bir sebeple çıkabildiği gibi vücutta meydana gelen herhangi bir kesik ya da benzer yaralanmalarda bulaşma riski çok daha fazladır. Vücudun herhangi bir yerinde mevcut olan siğil bulaşarak bir başka yere sıçrayabilir. Bunun için temas edilmesi yeterlidir. Örneğin elinizde siğil olduğunu düşünelim, siz elinizi boynunuza temas ettirirseniz boynunuzda siğil meydana gelme ihtimali vardır.

Çoğunlukla ıslak ve nemli alanlarda bulunan siğil virüslerinden korunmak için ortak kullanılan banyo, hamam ve havuz gibi alanlarda mutlaka kişinin kendine ait terlik kullanması gerekmektedir. Çünkü siğilli birinin terliğini kullanmakta bulaşması için yeterlidir. Bu anlamda her nerede olursa olsun mutlaka sadece kendi terliğinizi ve ayakkabınızı kullanmanız ve bu eşyalarınızı kimseyle paylaşmamanız gerekmektedir.

Ayakkabı ve terlikte olduğu gibi havlu, bornoz, kıyafet, çorap gibi hiç bir eşyanızı da asla ve asla ortak olarak kullanmamalı kimseyle paylaşmamalısınız.

Kimler Daha Fazla Risk Altındadır?
– Bünyesi alerjiye yatkın olan kişiler.
– Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan hastalıklara sahip olunması ya da ilaç kullanılması
– Genital bölgelerinde siğil olan biriyle cinsel ilişkiye girilmesi.
– Kesik ya da benzeri yaralanmalar
– Havuz, havuz kenarı, hamam, sauna, duş, tuvalet, kaplıca veya benzeri ortak kullanılan sıcak ya da nemli ve ıslak ortamlar
– Kullanılan malzemelerinin steril olmasına özen göstermeyen ve hijyene dikkat etmeyen kuaförler ile güzellik salonları
– Ortak kullanılan havlu, bornoz, terlik, ayakkabı ve benzeri diğer eşyalar
– Bu probleme maruz olan birinin siğilli bölgesi ile direk olarak temas edilmesi
– Tırnak yeme alışkanlığı
– Uykusuzluk, düzensiz beslenme, diyet, kansızlık, halsizlik ve yorgunluk gibi sebeplerden dolayı zayıf düşen vücut

Siğil Tedavisi

Et etkili yöntem radyo frekans veya koter gibi cihazlarla cerrahi şekilde ameliyatsız olarak yakarak tedavidir. Her ne kadar ilaç veya kremlerle tedavi edilebilir olsa da maalesef herkeste işe yaramamaktadır. Özellikle genital bölgelerde bulunan siğiller sürekli olarak artış gösterip problemi daha çıkılmaz haline getirebileceğinden geç kalınmadan doktora başvurulmalı ve tedavi olunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir