Şerbetçi Onu Nedir, Nasıl ve Neden Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Latince adı Humulus lupulus olan Şerbetçi otu ülkemizde 1965 yılından bu yana yetiştirilir. Dikkat çekici güzel bir görünüme sahip olduğu gibi vücudumuz ve sağlığımız açısından da oldukça faydalı bir bitkidir. İlk başlarda tamamıyla yeşil renkte olan şerbetçi otu çiçek vermeye başlamasıyla beraber beyaz renge dönüşür. Yazımızda bu otun faydaları, zararları, yan etkileri ve kullanımı hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Doğu Akdeniz ülkelerinde yetişen şerbetçi otu kozalak görünümünde, dışı sert tüylerle kaplı bir bitkidir. Güzel ülkemizde de yetişen şerbetçi otu yaygın olarak Bursa ve Bilecik’te görülür. Her mevsim temin edilen şerbetçi otu kurutulmuş şekilde temin edilebileceği gibi aynı zamanda işlenerek krem, çay, yağ gibi ürünler halinde de bulunabilir. Taze şerbet otu görebilmek için temmuz ve eylül aylarının arası tercih edilmelidir.

Şerbetçi otu kendirgiller ailesinden olup, bira üretiminde kullanılır. Kurutulmuş şerbetçi otu ise çoğunlukla uçucu yağlar, acımsı maddeler, öz reçineleri, mum ve tanen üretiminde kullanılmaktadır.

Göğüs Büyütme Amacıyla Kullanılır
Evet bu bitkinin kullanıldığı en yaygın alanlardan biri de göğüs büyütmek içindir. Düzenli ve dengeli bir şekilde kullanıldığında vücut olumlu yanıt vermektedir. Ancak yanlış veya fazla kullanıldığında ise farklı reaksiyonlar açığa çıkarak istenmeyen zararlar görülebilmektedir.

Şerbetçi Otunun Diğer Faydaları

– Yukarıda da belirttiğimiz gibi göğüs büyütmede etkin rol oynar.
– İdrar sökücü etkisi olduğu gibi ödem ve enfeksiyonları önleme özelliği vardır.
– Sindirim sistemini düzenler ve sindirimi kolaylaştırır. Bununla beraber kabızlığı önler.
– İştah açmaya yardım eder. Mide ağrılarına iyi gelir.
– Stresi azaltır, stresin neden olduğu uykusuzluğu giderir.
– Kadınlarda meydana gelen düzensiz adet görülmesini giderir, bu dönemde ortaya çıkan karın ağrısını giderir.
– Bitkinin yapısında mevcut olan tanecikler, kanın temizlenmesini sağlar.
– Kozmetik ürünlerinin ve biranın üretiminde yer alır.
– Enerji verir, sinirleri yatıştırır, sakinleştirici özelliği vardır.
– Romatizma rahatsızlığından öne gelen ağrıları azaltır.
– Uykusuzluğu çözer.
– Kolesterolün düşmesinde etkisi vardır.
– Bir çok bilinen kanser türlerine karşı koruyucudur.

Şerbetçi Otunun Yan Etkileri / Zararları Nelerdir?

– Fazla tüketmekten kaçınılmalıdır. Hormonal dengeye karşı etkisi yüksek olduğundan aşırı tüketilmemelidir, aksi taktirde vücutta tüylenme ve cinsel isteksizlik gibi durumlar ortaya çıkabilir.
– Göğüs kısmına çok fazla sürüldüğü taktirde göğüs kanserine neden olabilir. Kanser dışında göğüs kisti ve yağ bezesi (lipom) oluşumuna da yol açabilir.
– Mide bulantıları ve baş dönmelerine neden olabilir.
– Hamileler ve emziren anneler kullanmamalıdır.

Şerbetçi Otu Çayı Nasıl Demlenir

Öncelikle şerbetçi otu toz haline getirilmelidir veya tomurcuk şeklinde kurutulmalıdır. Bir su bardağı kaynamış suyun içine bir tutam şerbetçi otu eklenir. Üzeri kapatılarak 15 dakika demlenmesi sağlanır. 15 dakika sonra süzülerek içilebilir. Tercihe göre içine limon sıkılabilir. Günde yalnızca 1 defa içilmelidir.

Şerbetçi Otu Kremi Tarifi

Bir miktar ot haşlandıktan sonra varsa robot yoksa benzer bir yöntemle otlar püre haline gelene kadar ezilmelidir. Daha sonra evde kullandığınız herhangi bir kremle karıştırılır. 1 gün bekletilir. Dairesel hareketlerle göğüs bölgesine uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir