Şeker Hastalığı (Diyabet) İçin Hangi Bölüme Gidilmeli?

Şeker Hastalığı İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Bu rahatsızlık için Dahiliye (İç hastalıkları) ve Endokrinoloji bölümüne başvurulmalıdır.

Şeker hastalığı (diyabet) kanda yüksek şeker seviyesine sebep olan, kişilerin hayatı boyunca var olacak kronik bir rahatsızlıktır. Normal şartlarda vücutta ki kan şekerini dengeleyen insülin pankreas tarafından üretilen bir hormondur. Şeker hastalarında ise insülin üretimi ya yetersizdir, ya insülin direnci söz konusudur veya insülin hiç üretilmemektedir.

İnsülünin görevi glukozu kan dolaşımından almak ve kas, yağ dokusu, karaciğer gibi yerlere taşımaktadır. Glukoz vücudun enerjisini sağlayan bir kaynaktır. Fakat bu düzenekte bir problem olduğunda glukoz enerji sağlayan kaynaklar yerine kanda birikirse kan şekerinin artış göstermesine sebep olur.

Gizli şekeri olan bir insanın açlık kan şekeri 100-125 mg/dl arasında olup 126 mg/dl değere sahip olan kişiler şeker hastası olarak kabul edilmektedir.

Şeker Hastalığının Sebepleri

– Şeker hastalarının pankreasları yeteri kadar insülün üretememektedir.
– Kişinin hücreleri insüline karşı normal düzeyde yanıt vermiyordur.
Belirtilen her iki madde de görülebilir.

Şeker hastalığının iki ana tipi bulunmaktadır. Bunlara “tip 1 diyabet” ve “tip 2 diyabet” ismi verilmektedir. Belirtilen bu her iki ayrı şeker hastalığı tiplerinin sebepleri değişmektedir.

Tip 1 diyabet ismi verilen şeker hastalığı her yaştan ve cinsten insanda görülebilir. Fakat çoğunlukla çocuklarda ve gençlerde ortaya çıkar. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi bu hastalığı bulunan kişilerin vücudu insülin üretmez veya yetersiz düzeyde üretmektedir. Yeterli insülin bulunmadığı zaman glukoz hücrelere ulaşamaz ve kanda birikmeye yüz tutar. Dolayısıyla insan vücudu bu şekeri enerjiye dönüştüremediği için tip 1 diyabet belirtileri gözlemlenir. Bu hastalar günlük olarak insülin iğnesi olmalıdır. Çoğu kişi tarafından ilaç sanılan insülin aslında bir hormondur.

Tip 1 diyabet rahatsızlığının oluşum nedeni bir çok sağlık sorununda olduğu gibi bilinmemektedir. Uzmanlar bu rahatsızlığın bağışıklık sisteminin bir hastalığı olduğunu düşünmektedir. Ayrıca genetik faktörlerden dolayı da anne babasında bulunan kişilerde görülebilir.

Diğer bir şeker hastalığı tipi olan “Tip 2 diyabet” günümüzde en çok bulunan şeker hastalığı tipidir. Bu tip çoğunlukla yetişkin kişilerde görülür. Fakat günümüz şartlarında obezite rahatsızlığının artış göstermesi nedeniyle başlama yaşı ergenlik yaşlarına kadar inmiştir. Bu tipte ki hastaların çoğu şeker hastalıkları olduklarının farkında değildir.

Karaciğer, yağ doku ve kas hücreleri insülin hormonuna gereken karşılığı veremez. Bu duruma da insülin direnci ismi verilmektedir. Burada da kan şekeri hücrelerde değil kanda birikmeye başlar ve kan şekerinin yükselmesi ile ortaya çıkar. Buna da hiperglisemi ismi verilir.

Tip 2 diyabet rahatsızlığı olan kişilere bakıldığında fazla kilolardan şikayetçi oldukları görülmektedir. Fakat bu yalnızca kilolu insanlarda olduğu anlamına gelmez. Aynı şekilde zayıf insanlarda da ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir