Sakal Uzatmak İçin Doğal Yöntemler

Sakal erkeğin makyajı derler ve bir çok erkek sakal bırakmayı tercih eder. Bazı insanların ise sakalı çıkmaz ya da şekilsiz, yarım yamalak bir şekilde çıkar. Bunun sebebi tamamen hormonlar ile alakalıdır ya da genetiktir. Sakal çıkmamasının altında yatan sebebin tespit edilmesi için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bir erkeğin sakalı 21 yaşına kadar çıkmadıysa artık çıkmaz gözüyle bakılabilir.

Tüm bunlara rağmen doğal yollarla sakal çıkarma yöntemleri denenebilir. Ancak bu yöntemlerle sakallarınız kesin çıkar demek maalesef doğru olmaz. Sadece denemekte fayda var gözüyle bakılabilir.

Amla Yağı
Amla yağı ve hardal yapraklarının sakal çıkarmak için oldukça etkili oldukları bilinmektedir. Bir bardağın dörtte birini amla yağı ile doldurun ve üzerine üç yemek kaşığı hardal yaprağı ekleyerek, macun kıvamı elde edene dek karıştırın. Dilerseniz kaşık ile karıştırabileceğiniz gibi blender da kullanabilirsiniz.

Hazırladığınız macunu sakal çıkmasını istediğiniz alana güzelce yedirerek sürün ve 20 dakika kadar bekleyin. Süre dolduktan sonra yüzünüzü soğuk su ile güzelce durulayın. Hazırladığınız macundan kullanmadığınız kısımları buz dolabına koyarak 2-3 gün kadar daha kullanabilirsiniz.

Tarçın
Toz haline getirilmiş bir tatlı kaşığı tarçın kabuğu ile iki tatlı kaşığı limon suyunu karıştırdıktan sonra istediğiniz bölgeye sürün. 20 dakika beklettikten sonra soğuk su ile yüzünüzü durulayın. Haftada 2 defa bu yöntemi tekrarlayın.

Okaliptüs Yağı
Yarım su bardağı kadar zeytinyağının üzerine 15-30 damla kadar okaliptüs yapı damlatarak karıştırın. Oluşan karışımı yüzünüze uygulayarak yarım saat bekletin. Daha sonrasında soğuk su ile yıkayın.

Hindistan Cevizi
Bir tatlı kaşığı biberiye yağı ile 10 tatlı kaşığı katı hindistan cevizi yağını karıştırarak elde edeceğiniz karışımı yüzünüze uygulayın. 15 dakika kadar bekledikten sonra soğuk su ile durulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir