Romatizma İçin Hangi Doktora Gidilir?

Romatizma İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilmeli ?

Romatizma hastalığı için romatoloji bölümünde uzman bir romatolog’a gidilmelidir.

Yunanca rheuma kelimesinden gelmekte olan romatizma vücutta bulunan herhangi bir sıvının akışını ve kan dolaşımını ifade etmektedir. Romatizma tek başına bir hastalık değildir, “romatizmal hastalıklar” vardır. Bu hastalıklar 200 çeşit kadar vardır. Eklem, kas, kemik, sinir gibi insanın hareket sistemini oluşturmakta olan yapılarda ağrı olmasına neden olan tüm bozukluklara romatizma ismi verilmektedir.

Romatizma Neden Olur ?

Romatizmanın günümüzde hala neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Fakat mikroplardan dolayı oluşan romatizmaların , gut hastalığını ve akut eklem romatizmasının oluşum sebepleri genetik, yaş, cinsiyet ve bazı ilaçlar olduğu gösterilmektedir. Kadınlarda görülme oranı daha yüksek olan romatizma yaşı fark göstermektedir. Fakat erkeklerde de sık görülen türleri vardır. Her yaşta görülebilir, sadece yaşlılarda meydana gelen bir rahatsızlık olarak görülmemelidir. Rutubet ve soğuk olan mekanlarda bulunan kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir. Belkemiği romatizması ve gut hastalığı genetik olabilmektedir.

En Sık Görülen Romatizma Çeşitleri

Az önce bahsettiğimiz gibi 200’den fazla romatizma çeşidi olsada, toplumda en sık karşılaşılanlar aşağıda sıralanmaktadır.

– Osteoartrit
– Romatoid artrit
– Yumuşak doku romatizmaları (fibromiyalji, boyun ağrısı, bel ağrısı)
– Osteoporoz
– Akut eklem romatizması
– Spondiloartrit

Romatizma Tedavisi

Tüm hastalıklarda olduğu üzere romatizmal hastalıklar içinde erken teşhis ve tanı konulması önemlidir. Genellikle erken teşhis edilebilmesi zor olmakta olan hastalığın romatologun muayene ederek hastalığın durumuna yönelik yapılması gerekenler konusunda karar vermesi gerekmektedir. Romatizmal hastalıklar bazı zamanlarda değişiklik gösterdiklerinden dolayı teşhis edilmesi ve tanı koyulması zor olduğundan zaman almaktadır.

Bazı rahatsızlıklar ise daimi olabilir. Bu durumlarda tedavi zaman alacağından dolayı hekim kontrolünde verilen ilaçların düzenli bir şekilde alınması gerekmektedir. Yapılan bu tedaviler tam olarak bir etki yaratmasada kişinin ağrı ve rahat olmasını sağlayarak yaşam kalitesinin düşmemesini sağlamaktadır.

Romatizmadan Korunmak Mümkün mü?

Neredeyse bir çok rahatsızlıktan korunmak alınan tedbirlerle mümkün olabilmektedir. Romatizmal hastalıkların uzak durması için fazla kilo almamaya varsa da vermeye dikkat edilmelidir. Çünkü fazla kilolar bu hastalığı tektiklemektedir. Bazı çeşitli mikroplarda romatizma olmanıza sebep olabilmektedir. Cinsel birliktelik sırasında da bulaşabilecek mikroplar bu rahatsızlıklara yol açmaktadır. Tabi ki rutubetli ve soğuk mekanlarda çok fazla durmamaya özen gösterilmesi gerekmektedir.

Romatizması olanlar rahat edebilmek için nelere dikkat etmeli?

Düzenli beslenmenize dikkat edin fakat fazla kilo almaktan kaçının. Fazla kiloluysanız vermeye çalışın.
Çok fazla sıcak ve soğuk ortamlardan uzak durun.
Ağrı ve şişlikleriniz için fazla abartmadan istirahatler ederek, dinlenmenizi sağlayın.
spor ve egzersiz yapmak romatizması olan kişinin eklemleri için fayda sağlamaktadır.

Hem doktorunuz uyguladığı tedavi yöntemleri hem de bu faktörler düzenli bir şekilde uygulandığında farkedilen değişiklikler gözlemlebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir