Rezene Çayı Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

Rezene Çin, Hindistan, Arabistan ve batı ülkelerinde yüzlerce yıldır ilaçların yapımında kullanılmaktadır. Son derece güvenli olup, gaz ve sindirim problemi olan insanların yardımcısı bir bitkidir.

Rezene çayı da rezene tohumlarının ezilip, öğütülmesi ile hazırlanır. Rezene tohumu anetol, fenkondan ve estragole gibi uçucu yağlar bakımından zengindir. Bu çay, karın şişliği, irritabl bağırsak sendromu, gaz ve sindirim problemleri gibi sorunlara karşı oldukça iyi gelmektedir.

Rezene Çayının Yararları Nelerdir?

Gastointestinal sorunlar: Kullanan kişilere bakıldığında çoğunlukla mide ekşimesi problemine karşı tüketilmektedir. Bir fincan kadar rezene çayının içilmesi veya tohumunun çiğnenmesi midede meydana gelen yanma, ağrı ve hazımsızlık gibi sorunlara karşı iyi gelmektedir.

Kadın sağlığı: Yazımızın başında rezenenin içeriğinde uçucu yağların yer aldığından bahsettik. Bu uçucu yağlarda östrojen özelliği yer almaktadır. Dolayısıyla hormonsal problemlerin tedavisinde kullanılır. Çin tıbbında rezenenin önemli bir yeri vardır. Ayrıca yeni doğum yapan annelerin süt üretimlerinde artış meydana gelmesinde rol oynamaktadır.

Sindirim sağlığını korur ve geliştirir: Sindirim sisteminin dinlenmesi, kramp, gaz gibi problemlerin azalması ile beraber bağırsak sorunlarının tedavi edilebilmesinde rol oynar.

Parazitleri yok eder: Midede bulunan asit seviyesini azalttığı gibi bağırsakları bakteri ya da solucanlardan temizlemektedir.

Kolik sorununa yardımcıdır: Yeni doğan bebeklerde sıkça karşılaşılan kolik probleminde bağırsakları rahatlatıcı özelliği bulunan rezene güvenli ve yararlı bir bitkidir.

Kan temizleyicidir: İdrarın sağlıklı bir şekilde akmasını sağladığı gibi karaciğeride alkolün meydana getirdiği zararlara karşı korumaktadır. Sarılık hastalığının tedavisinde rol oynayan rezene böbrek taşlarına karşıda önleyicidir.

Kilo verdiricidir: Vücudun su tutmasına karşı önlem alır. Metabolizmayı hızlandırarak yağların hızlı bir şekilde yanmasını sağlar. Selülitleri azalttığı gibi iştah artırıcı özelliği bulunur.

Eklem ağrısı azaltıcı: Vücudun temizlenmesinde başarı gösteren rezene doku ve eklem sağlığının artmasında da etkilidir. Romatizma kaynaklı ağrıların hafiflemesine ve gut hastalığının şikayetlerine karşı yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini destekleyicidir: Bakteri ve virüslere karşı savaş açarak bağışıklık sisteminin sağlam olmasına destek olur. Soğuk mevsimlerde meydana gelen mevsimsel rahatsızlıkların belirtilerine karşı koruma sağlar.Ateş düşürücü özelliği olduğu gibi öksürük, boğaz ağrısı, astım ve bronşit gibi rahatsızlıklarına karşı iyi gelir. Balgam ve tıkanıklık gibi durumlarda temizleyici görevi üstlenir.

Göz sağlığı: Uykusuz ya da yorgun günlerde şişen gözlerin ve şişen boğaza karşı iyileştirici özelliktedir. Bu gibi durumlarda hazırlanacak olan bir fincan rezene çayına pamuk bandırılıp gözlerin üzerine yerleştirilmeli ve 10 dakika tutulmalıdır. Gözlerin rahatlamasını sağlayan rezene aynı zamanda gözlerde meydana gelen enfeksiyonlara karşı da önleyicidir.

Hormonsal denge sağlar: Karaciğerin sağlıklı olmasının yanı sıra hormonal dengeyi de sağlamaktadır.

Sağlıklı kalp: Kalbin ihtiyaç duyduğu vitamin ve antioksidanlar açısından rezene oldukça zengin bir bitkidir. Antioksidanlar vücudu temizlemektedir ve kolesterol düzenleyicidir.

Solunum sorunlarını yok eder: Soğuk algınlıklarından astım problemine kadar meydana gelen her türlü solunum yolları hastalıklarının tedavisinde etkilidir. Antimikrobiyal özeliği olan rezene solunum yollarında oluşacak enfeksiyonlara karşı önlem sağlamaktadır.

Diş eti sağlığı: iltihaplanmış diş etlerinin rahatlamasında ve ağız kokusunun yok olmasında rol oynar.

Anne sağlığı: Anne adaylarının sabah saatlerinde midelerinin bulanmasına karşı etkilidir. Bunun yanı sıra ağrıyan meme uçlarına faydalı olduğu gibi enfeksiyon kapmasını da önlemektedir.

Rezene Çayı Nasıl Demlenir / Hazırlanır?

Bir çay kaşığı rezene tohumu bir fincan için yeterlidir. Öncelikle bir miktar su kaynatılmalı ve kaynadıktan sonra ateşten alınarak içine rezene tohumları atılmalıdır. Demlenmesi için 10 dakika kadar beklenmelidir. Rengi açık sarı olduğunda hazır anlamı taşır. Özellikle yemeklerde sonra günde 3 kez tüketilmesi sindirim problemine karşı oldukça olumlu yanıt alınmasını sağlar.

Rezene Tohumu Çayının Yan Etkileri

Alerjiye neden olabilir
Havuç ve kerevize alerjisi olan insanlar rezenenin de aynı familyadan geldiğini unutmamalı alerjik reaksiyon oluşturabileceğini bilerek rezeneye karşı temkinli olmalıdır.

Cilt kaşıntısı, kuruluğu ve kabarması gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında rezene tüketilmemeli ve bir cildiye doktoruna başvurulmalıdır.

İlaçlarla Reaksiyona Girebilir
Herhangi bir rahatsızlığınızdan dolayı kullandığınız ilaçlarla rezene etkileşime geçebilir. Beklediğinizden daha fazla ve farklı bir etki görürseniz doktora başvurmalısınız.

Kanser Hastalarına Tavsiye Edilmeyebilir
Östrojene bağlı kanser hastalığı olan kişilerin çayı tüketmemesi veya doktor tavsiyesi ile tüketmesi gerekmektedir. Bunun dışında kemoterapi veya radyasyon tedavisi gören kanser hastalarında meydana gelebilecek mide krampı ve kusmaya karşı yararlı olduğu söylenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir