Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl dönmesi rahatsızlığı olan insanların uzmanlara yönelttikleri ya da internet ortamında sorgulattıkları sorulardan biri de kıl dönmesi nasıl edilir veya çıkarılır şeklindedir.

Tedavisini tam olarak anlayabilmek adına kıl dönmesinin tanımını kısaca yapmak durumundayız. Kıl dönmesi tıpta “Pilonidal Sinüs” olarak adlandırılmaktadır. Bir çok web sitesinde bu hastalığın tanımı kıl batması rahatsızlığı ile karıştırılır. Kıl batması kılın normalde çıkması gereken yönün tam tersine yani cilt altına uzamasına denilmektedir. Kıl dönmesi çoğunlukla kuyruk sokumu bölgesinde oluşur, oluşum nedeni saç, omuz, sırt ya da benzeri yerlerde bulunan kılların kuyruk sokumuna düşerek buradan cilt altına giriş sağlamasıdır.

Tedavisi anlaşılacağı üzere cilt altına giriş yapmış olan tüm yumak yapmış kılların ve elbise tozu ya da cilt kalıntısı gibi yabancı cisimlerin çıkarılmasına dayanır. Bu yabancı cisimlerin etrafı, vücut tarafından koruma amaçlı bir zar ile sarılır. Tedavisinde ki en önemli nokta yabancı cisimlerin bu zar ile birlikte çıkarılmasıdır. Zar değil yalnızca kıl ve diğer benzeri maddelerin çıkarılması sonucunda kişi rahatsızlık duymaya devam edecektir.

Kıl dönmesi nasıl anlaşılır?

Hiçbir hastalığın meydana gelmeyeceği düşünülen kuyruk sokumu bölgesi aslında oldukça hassas bir yerdir. Buradan giriş yapan maddeler ilk önceleri hiç bir şikayete maruz bırakmaksızın giriş yapmaya ve birikmeye devam eder. Fakat vücudun savunma mekanizmasını çalıştırmaya başlayıp bu yabancı maddelerin etrafını sardığı kapsül patlayana kadar herhangi bir belirtisi olmaz. Bu apsül patlama gösterdikten sonra iltihap, ağrı, kaşıntı ve akıntı gibi sorunlar görülür. Bu iltihaplanma çok kötü bir kokuya maruz bırakmaktadır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Kaçınılmazdır!

Maalesef hastalığın tedavisi ameliyatla yapılmaktadır. Yaklaşık 15’e yakın tedavi yöntemi bulunur. Bunlar hep birbiri üzerinde modifiyeler yapılarak geliştirilen yöntemlerdir. Günümüzde en çağdaş ameliyat tekniği mikro sinüsektomi yöntemidir. Normalde kıl dönmesi ameliyatlarında çok büyük kesi ve dikiş uygulanırken, mikro sinüsektomi yönteminde 1-2 cm’lik kesiler uygulanmaktadır. Ayrıca çok kısa süren bu tedavi sonucunda hasta herhangi bir istirahat sürecine ihtiyaç duymaksızın iş, özel ve sosyal hayatına devam edebilir. Tek dikkat etmesi gereken nokta bölgenin temizliğine dikkat edilmesidir. Temizliğe dikkat edildiği taktirde kıl dönmesinin nüksetmesi söz konusu olmaz.

Kıl dönmesi ameliyatları için yapacağınız araştırmalarda mikro sinüsektomi yönteminin ne kadar avantajlı bir teknik olduğunu öğrenmeniz mümkündür. Hastalar için en çok avantajı sağlayan yöntemde budur. Uzman eller tarafından yapıldığında kişi hiç bir sorun ya da problemle karşılaşmadan, kıl dönmesi sorunundan tamamen kurtulmuş olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir