Hemanjiom (Damar Beni) İçin Hangi Doktora Gidilir?

Hemanjiom İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilmeli ?

Damar beni olarak bilinen vakıalar için hematoloji, çocuk hematolojisi ve kalp damar cerrahi bölümlerine gidilmelidir.

Doğuştan gelen bir tür hastalık olan hemanjiom bebeklerde sık görülmektedir. Hemanjiom iyi huylu bir vaka olup, tedavisi mümkündür. Doğuştan gelen bir rahatsızlık olarak tabir ettiğimiz hemanjiom (damar beni) dikkatli bir şekilde takip edilmelidir.

Çünkü büyüme, küçülme veya kaybolma gösterebilmektedir. Küçülme ve kaybolma gibi değişikliklerde herhangi bir sorun teşkil etmeyip, büyüme olduğunda derhal konusunda uzman bir hekime gösterilmelidir. Fakat aileler çocuklarında hemanjiom olduğunu gördüklerinden paniğe kapılmamalı az önce ifade ettiğimiz gibi dikkatle boyutunu takip etmelidirler. Ayrıca uzun süre hiç bir değişiklik olmayan ve aynı şekilde duran vakalar içinde hekime baş vurulmalıdır.

Neden Olur, Korunma Yolları Var mı ?

Bu problemin neden ve nasıl olduğu henüz tam olarak bilinmemektedir. Dolayısıyla bu sebepten dolayı korunmak için herhangi bir alınacak tedbir ya da tedbirler yoktur.

Vücudun neresinde olur ?

Tam olarak belli bir bölgesi yoktur. Vücutta bir ya da birkaç bölgede bulunabilir. Daha çok yüz bölgesinde oluşan damar beni , kozmetik olarak görünüm bozukluğu yaratmaktadır. Ayrıca karaciğerde de damar çok fazla olduğundan burada da oluşabilmektedir.

Hemanjiom Tedavisi

Hemanjiomun tedavisi mümkündür. Ayrıca bu vakıaların tedavisinde ameliyatsız yöntemlerde kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir