Hamileyken Patlıcan Yenir mi? Faydaları ve Zararları

Vitamin ve mineral bakımından çok zengin bir besin olan patlıcan hamilelikte tüketilir mi? Faydaları ve zararları nelerdir? Yazımız içerisinde hamilelik ve patlıcan ilişkisiyle ilgili bilgileri temin edebilirsiniz.

Patlıcandan yemek yapılabildiği gibi, turşu ve kızartma gibi çeşitli yiyeceklerde yapılabilmektedir. Patlıcan hem düşük fiyatlı bir yiyecek olduğu gibi aynı zamanda bir çok kişinin damak tadına uygundur. Özellikle asya ülkelerinde oldukça çeşitli şekillerde ve fazlaca tüketilen bu besin demir, kalsiyum, magnezyum gibi mineral ve vitaminlerden oluşmaktadır. Patlıcan tüketilmesi hamilelikte hem anne adayına hem de bebeğe oldukça faydalıdır.

Beslenme uzmanı olan Doktor Jonny Bowden’a göre hamilelik döneminde patlıcan tüketilmesinde herhangi bir güvensiz durum yok ve tüketilmesi tavsiye edilen gıdalardan biri.

1 Su bardağı Pişmiş Patlıcan İçindekiler:
Günde alınması gereken 15mg E vitamininin %3’ünü karşılar. Bu bebeğin kırmızı kan hücreleri ile kaslarının oluşumunu destekler.
Günlük 600 mg alınması gereken folik asidin %2’sini karşılar. Bu bebeğin doğumunda meydana gelecek kusur riskini azaltmak için faydalıdır. Hatta çoğu doktor anne adayına hamilelik sürecinde folik asit kullanmasını söyler.

Hamilelikte Patlıcan Tüketmenin Faydaları

– Patlıcan ayrıca lif deposu bir besindir ve sindirim sistemininde meydana gelen sorunları gidererek kabızlığı çözer.
– Kan şekerini dengeler.
– Gestasyonel diyabeti önler.
– İçeriğinde bulunan folik asit sayesinde bebekler olası doğum kusurlarından korunur.
– Kabuğunda bulunan nasunin maddesi sayesinde tam bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, hamilelikte meydana gelebilecek enfeksiyonları önlemeye destek olur.
– Fetüsün gelişmesine yardımcı olacak C ve B vitamin kompleksleri ile beraber manganez, potasyum, bakır gibi mineraller bakımından zengindir.

Gebelikte Patlıcan Tüketmenin Yan Etkileri Nelerdir?

– Patlıcanın az pişmiş şekilde tüketilmesi sindirimle ilgili problemlere sebebiyet verebilir.
– Çeşitli kültürlerde patlıcanın düşüğe neden olduğu söylenir. Her ne kadar bilimsel karşılığı olmasa da çok fazla tüketmemeye özen gösterin. Patlıcanı ne kadar ve nasıl tüketeceğiniz hakkında doktorunuza mutlaka danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir