Hamileyken Mısır Yenir mi? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Anne adayları hamilelik döneminde hem kendilerinin hem de bebeklerinin sağlığı açısından doğru beslenmek ve zararı olan gıdalardan kaçınmak ister. Bu yönde de neredeyse her tüketecekleri gıdayı araştırma gereği duyarak haklı bir şekilde faydalı mı yoksa zararlı mı öğrenmek isterler. Bu yazımızda da hem süt mısır, hem de cin mısırı olarak adlandırılan patlamış mısır hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Mısır Kaç Kaloridir?

100 gram mısır 365 kalori içermektedir. Ayrıca içeriğinde A, B12, B16, C ve D vitaminleri ile beraber kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve karbonhidrat gibi mineraller bulundurmaktadır.

Hamilelikte Mısır Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Mısır üstte belirttiğimiz vitamin ve minerallerin yanı sıra aynı zamanda lif ve protein bakımından da oldukça zengindir. Hamileyken ihtiyaç duyduğunuz protein ve lifin büyük çoğunluğunu mısırdan temin etmeniz mümkündür. 28.3 gram süt mısırı size 5 gram protein ve 2.3 gram lif desteği sunmaktadır.

Süt mısırı mineral ve vitamin bakımından oldukça yoğun değerlere sahiptir. Büyük porsiyon süt mısırında 386 gram potasyum ve 60 gram folat bulunmaktadır.

Patlamış mısırda televizyon seyrederken ya da özellikle sinemalarda film izlerken tercih edilen atıştırmalıklardan biridir. Mısır patlağı kalori düşük bir yiyecek olduğundan kilo aldırmadığı gibi besleyici özelliğe sahiptir. Lif deposu olan bu gıda kabızlığın önüne geçerek, sizin çeşitli sıkıntılar yaşamanızı önler.

Mısır içerisinde bulunan folik asit hem bebeğin doğum kusuru riskini azaltır hem de fetüste meydana gelebilecek problemlerin önüne geçer.

Ayrıca bebeğin görmesine olumlu yönde etki edecek olan ksantin, lutein, beta karoten gibi antioksidanlar içermektedir.

Tümör oluşumuna karşı savaş açan ve göğüs kanseri riskini azaltan ferulik asitte mısır içinde bulunan yardımcı bir kaynaktır.

İçinde bulunan B12 ile gebelikte meydana gelecek olan aneminin önüne geçer. Yeni kan hücrelerinin inşa edilmesinde rol oynar.

Tam bir folat deposu olduğundan doğumda oluşabilecek spine bafida gibi riskleri azaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir