Hamileyken Dereotu Yenir mi, Faydaları ve Zararları

Hamilelik sürecinde anne adayı olan kadınların bazıları dereotu aşermektedir. Dolayısıyla bu istek gebelerin hamilelikte dereotu yemek sakıncalı mı? faydalı mı, zararları varsa nelerdir gibi soruları sormasına neden olmaktadır.

Dereotu apiaceae ailesinden olup oldukça eski zamandan günümüze kadar gelen bir bitkidir. Çoğunlukla salata malzemesi olarak tercih edilen dereotu bazı yemeklerde de kullanılabilirken, tıbbi amaçlar içinde sıklıkla tercih edilen bir yeşildir. Sağlık için oldukça yararı olan dereotu ayrıca iştah açıcı özelliğe de sahiptir. Lezzetli ve faydalı olan dereotu flavonoidler, amino asitler, mineraller ve kimyasal bileşikler içermektedir.

Hamileyken Dereotu Yenir mi?

Çok fazla aşırıya kaçmadan bir miktar dereotu tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak dereotunu tüketip tüketmeyeceğiniz ya da ne kadar yiyebileceğiniz hakkında ki en doğru bilgiyi mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Dereotu Bakteriyel Enfeksiyonlara Karşı Koruma Sağlar

Dereotu anti-bakteriyel etkisi sayesinde olası bakteriyel enfeksiyon oluşumlarını ve yayılmasını engelleyen bir bitkidir.

Ayrıca içeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin meydana getirebileceği zararlı etkenlere karşı da vücudun savunma halinde olmasına yardımcı olmaktadır. Serbest radikalleri engellediği gibi stresinde önlenmesini sağlar.

Kemiklerin Güçlenmesini Sağlar
Yüksek miktarda kalsiyum içeren dereotu bitkisi hamilelik döneminde meydana gelebilecek kemik kaybına karşı da koruma sağlar. Kadınlarda osteoporoz riskinin önüne geçer ve fetus kemiklerinin gelişmesini destekler. Kemiklerde söz konusu olan hasarlara karşı onarım sağlayarak, kemik sağlığını sağlar.

Kolestrolü Düzenler
Kan ve şekerde bulunan kolestrolün seviyesini ayarlayarak dengeler.

Kansızlığı Tedavi Eder
Yaprakları demir bakımından oldukça zengindir. Dolayısıyla hamilelik döneminde dereotu tüketilmesi demir düzeyinin artırılmasına katkıda bulunmaktadır.

Detoks Etkisi Vardır
Yüksek oranda magnezyum içeren dereotu gebelerin vücudunda detoks etkisi yaratır. Bunun yanı sıra kemik sağlığında oldukça faydası olan magnezyum bakımından oldukça zengindir. Meydana gelebilecek herhangi bir cilt hasarının önlenmesinde yardımcıdır.

Mantar Enfeksiyonlarına Karşı Korur
Bildiğiniz gibi dizanteri problemi mantar enfeksiyonu sonucunda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Düzenli olarak dereotu tüketildiği taktirde gebelik döneminde bu problemin önüne geçilebilir. Dezenfektan görevi gören bu bitki mantar enfeksiyonlarına karşı sizi oldukça etkin bir şekilde korur.

Fetüsün Büyümesinde Destek Olur
Çinko bakımından da zengin olan dereotu bitkisi hücrelerin hızlıca çoğalmalarına yardımcı olur. Dolayısıyla çinko eksikliğini önleyerek fetüsün gelişmesine yardımcı olur.

Hamilelikte Dereotu Tüketmek Zararlı mı?

Çok faydalı olan bu bitkinin aşırı tüketilmesinde belli başlı zararlar ortaya çıkabilir.
– Adet dönemini kolaylaştırarak, kan akışını hızlandırabilir.
– Düşük ortaya çıkmasında rol oynayabilir.
– Cildin tahriş olmasına sebep olabilir.

Not: Gebelerin hangi sıklıkla ve ne kadar dereotu tüketeceklerini mutlaka doktorlarına başvurmaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir