Hamilelikte Elmanın Faydaları Nelerdir?

Anne adayları hamilelik süreci içerisinde bir çok konuyu merak etmektedir ve fırsat bulduğu her an internet üzerinde ki çeşitli platformlarda araştırmalar yapmaktadır. Merak edilen konulardan biri de yeşil ya da kırmızı elma tüketmenin faydalı olup olmadığıdır.

Gebelikte Elma Yemenin Faydaları Var mı, Nelerdir?

İnsanların hayatları boyunca lif bakımından zengin gıdalar tüketmeleri oldukça önemli olduğu gibi bu hamilelik boyunca normalden daha fazla önem taşımaktadır. Bağırsakların çalışmasına yardımcı olan lifler kabızlık probleminin engellenmesinde büyük rol oynadığı gibi sindirim sisteminin rahatlamasında da etkendir.

Dolayısıyla elma da lif bakımından zengin bir meyve olduğu için tüketilmesinde herhangi bir sakında görülmemektedir. C vitamini deposu olan elma bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça etkili olduğu gibi kabızlığa karşı da çözüm olmaktadır. Kabızlık her ne kadar büyük bir problem gibi görülmese de hemoroid, anal fissür gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebebiyet verdiği bilinmelidir.

Fransız araştırmacılar tarafından yapılan araştırmalara göre kırmızı ya da yeşil farketmeksizin elmanın içinde phloridzin isminde bir flavanoid bulunmaktadır. Bu maddenin gebe olan kadınlarda meydana gelecek kalsiyum kaybını engellediği görülmüştür.

Ayrıca elma içinde bulunan bor maddesi de kemiklerin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Yine kısa süre önce yapılmış olan bazı araştırmalara göre ise hamileliği boyunca haftada 4 elma tüketen kadınların dünyaya gelen çocuklarında astım ve benzeri nefes sorunlarının çok az olduğu görülmüştür.

Bunun yanı sıra elmanın içerdiği guercetin maddeside çocukların beyin hücrelerinin korunması ve yaşlandığı zaman alzheimer rahatsızlığı ile karşı karşıya kalma riskini indirgemektedir.

Pektin içeriği ve LDL kolesterol seviyesinin düşmesinde de etkisi olan elma, kolestrol problemi olmadan bir hamilelik dönemi geçirmenize olanak tanımaktadır.

Ayrıca İskoçya’da ki yapılan bir araştırmaya göre hamilelik sürecinde elma yiyen annelerin çocukları hayatı boyunca alerjiden de korunmuş oluyorlar.

Hamilelikte Elma Yemek Zararlı mı?
Çok fazla miktarda elma tüketilmesi karbonhidrat alımının artış göstermesine neden olarak, yağ yakma özelliğinin önüne geçmektedir. Her ne kadar düşük kalorili bir meyve olsa dahi, her gün çok sayıda elma tüketilmesi tavsiye edilen kalori aşımına sebebiyet vererek kilo alımına neden olabilir.

Gebelik Döneminde Elma Sirkeli Su İçilir mi?

Hamileyken anne adaylarının su içerisine elma sirkesi katarak içmesinin oldukça fazla sayıda faydası bulunmaktadır.

– Sabah saatlerinde meydana gelen bulantının önüne geçer.
– Kanda mevcut bulunan glikoz seviyesini nötralize eder.
– Son 3 ayda yaygın şekilde görülen mide yanması ve ekşimesini giderir.
– Cilt rahatsızlıklarını indirger.

NOT: ELMA VE ELMA SİRKESİNİN GEREKLİ MİKTARINI MUTLAKA DOKTORUNUZA DANIŞARAK TÜKETİNİZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir