Hamilelikte Badem Yenir mi? Faydaları ve Zararları

Badem her insan için oldukça önemli bileşenler içeren bir besin olduğu gibi, hamileler için de oldukça önemlidir. Hamileyken badem yemenin faydaları oldukça fazla olup, tüketilmesi önerilir.

Kuruyemişler anne adayları için hamilelik döneminde tüketilmesi gereken gıdalardandır. Çünkü içeriklerinde sağlıklı olan esansiyel yağlar, vitamin bileşenleri ve kalori bulunmaktadır.

Hamileyken badem yenir mi?
Sağlığınızda herhangi bir problem yoksa ve vücut tükettiğiniz yemişlere karşı herhangi bir olumsuz cevap vermiyorsa hiç çekinmeden badem ve diğer kuruyemişleri tüketebilirsiniz. Ancak yine de doktorunuza başvurarak tüketip tüketmeyeceğinizi ve miktarını öğrenmenizde fayda olacaktır.

Hamilelikte Badem Yemenin Faydaları Nelerdir?

Protein Deposudur

İçerdiği sağlıklı proteinlerden dolayı bebeğin kas kütlesinin gelişmesinde büyük destek sağladığı gibi annenin de doğum için ihtiyaç duyduğu güç ve dayanıklılığı sağlar. Protein diğer bir desteği ise bebeğin sağlıklı doğum ağırlığına ulaşmasını sağlamasıdır.

Lif Bakımından Zengindir
Kabızlığın önlenmesinde büyük etkisi olan lif, badem içeriğinde oldukça zengindir. Sindirimi kolaylaştıran lif ayrıca bağırsak hareketlerini de düzene sokar.

E Vitamini İçerir
Bebeğinizin cildinin ve saçlarının sağlıklı olması açısından önemli bir rol oynar. Aynı şekilde annenin de cilt sağlığını korumaktadır.

Kalsiyum
İçeriğinde bulunan yüksek kalsiyum sayesinde hamilelik döneminde meydana gelebilecek hipertansiyon ve pre-eklampsi riskine karşı korur. Bunun yanı sıra bebeğinde diş ve kemik gelişiminde büyük yararı bulunur.

Manganez
Anne ve bebeğinin vücut ağırlığının sağlıklı şekilde korunmasında rol oynar. Fetüs içinde güçlü ve sağlıklı kemik oluşmasında destek sağlar.

Riboflavin
Badem içinde barındırdığı riboflavin sayesinde bebeğin gelişmesinde büyük etki sağlar.

Magnezyum
Bebeğin merkezi sinir sisteminin oluşmasında ve fonksiyonlarında oldukça etkilidir. Bağırsak hareketlerinin düzenli bir şekilde olmasında da faydası vardır.

Folat
Folat veya B9 vitamini bebeğin merkezi sinir sistemi ile beyninin sağlıklı bir şekilde oluşarak gelişmesinde oldukça önem teşkil etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir