Grip İçin Hangi Doktora Gidilir?

Grip İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilmelidir?

Grip için aile hekimi, dahiliye ve kbb bölümleri tercih edilebilir.

Grip, hemen hemen her insanın yılda en az bir defa da olsa maruz kaldığı bir solunum yolu rahatsızlığıdır. Virüs kaynaklı olduğundan öksürük, hapşırık ve el teması gibi faktörlerle bulaşma eğilimindedir. Erişkin insanlar hastalığın belirtilerinin başlamasından iyileşinceye kadar geçen ortalama 7 gün içerisinde hastalığı kişilere bulaştırabilirler.

Grip belirtileri nelerdir?

Grip ve soğuk algınlığı hem ülkemizde hem de dünyada ortak şikayet ve belirtileri olduğundan dolayı karıştırılmaktadır. Gripte olup soğuk algınlığında olmayan belirtiler aşağıda ki gibidir. Bu sıraladığımız belirtiler tabi ki grip hastalığının belirtileridir.

– Yüksek ateş,
– Soğuk ter ve titreme,
– Baş ağrısı,
– Eklem ve uzuv ağrıları,
– Yorgunluk, bitkinlik hissi,
– Bulantı, kusma ve ishal (yetişkinlere göre çocuklarda daha sık görülür)

Belirtiler az önce de belirtildiği üzere genelde ortalama 7 gün sürmektedir. Yalnız yorgunluk hissi daha fazla zaman sürebilir.

Ne zaman doktora başvurulmalıdır?

Kişinin bağışıklık sistemi zayıfsa, 65 yaşının üzerindeyse, nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi şikayetler söz konusuysa doktora mutlaka gidilmelidir.

Grip Tehlikeli midir?

Grip hastalığı çoğunlukla herhangi bir risk taşıyacak düzeyde değildir ve tedavi ile atlatılmaktadır. Fakat üst kısımda da belirttiğimiz gibi yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıf olan hastalarda değişik ve ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Aşağıda sıraladığımız faktörlerin söz konusu olduğu kişiler daha fazla dikkatli olmalıdır.

– 65 yaşın üzerindekiler,
– Bebekler ve küçük çocuklar,
– Hamileler,
– Kalp veya kardiyovasküler hastalığı (konjestif kalp yetmezliği gibi) olanlar,
– Astım veya bronşit gibi göğüs hastalığı olanlar,
– Böbrek rahatsızlığı olanlar,
– Diyabet hastaları,
– Steroid kullananlar,
– Kanser tedavisi görenler

Grip Nasıl Geçer?

Toplumda grip hastalığı için antibiyotik kullanımına yönelik bir düşünce vardır fakat maalesef bir etkisi yoktur. Virüs kaynaklı bir hastalık olan grip ile beraber farklı bir hastalıkta varsa belki doktor antibiyotik önerebilir. Grip olduğunuz zaman aşağıda sıraladığımız faktörlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

– Hastalık süresince evde kalmayı tercih edin.
– İnsanlarla çok fazla temasa geçmekten kaçının.
– Sıcak ortamlarda bulunun ve dinlenin.
– Yeterli miktarda sıvı aldığınızdan emin olun.
– Alkol tüketmeyin.
– Eğer içiyorsanız sigarayı bırakın ya da azaltın.
-Eğer yalnız yaşıyorsanız, bir akrabanıza ya da komşunuza grip olduğunuzu söyleyin. Birisinin sizi kontrol ettiğinden ve size yardımcı olacağından emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir