Çemen Otunun Sağlığa Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çemen otu tohumu birçok sağlık problemine karşı kullanılabilecek doğal bir alternatiftir. Özellikle sindirim sistemine yardımcı olma özelliği ile mide ülserini tedavi etme, iltihap ve cilt tahrişini hafifletme ve şeker hastalığı ve kolesterol gibi rahatsızlıkların seviyelerini düzenleme gibi üstünlüğü vardır.

Çemen Otunun Yararları

Yaşlanmayı Geciktirir
Antioksidan bakımından güçlü ve zengin olan çemen otu yaşlanmaya karşı büyük ölçüde önleyicidir. Hayvanların üzerinde yapılan çalışmalarda karaciğerde ki oksidatif bozulmaları önlediği de görülmüştür.

Adet Kanamalarını Düzenler
Çemen otu tohumlarının kadınlar üzerinde bazı özel yararları vardır. Adet zamanında meydana gelen kanamaların düzenli olmasına yardımcı olur.

Anne Sütünü Artırır
Çemen otu her ne kadar bilimselliği kanıtlanmamış olsa da kullananlar gözlemlendiğinde anne sütünü artırıcı özellikte olduğu görülmüştür.

Ciltte Meydana Gelecek Tahrişi Azaltır
Çemen otu tohumu yağının cildi yumuşatıcı özelliği de bulunmaktadır. Zeytinyağı ya da jojoba gibi yağların içine bir kaç damla çemen yağı ekleyin ve tahriş olmuş cilde uygulayın.

Aknelere karşı üretilmiş olan bazı ilaçların içinde de çemen yağı bulunur. Çünkü içerisinde ciltte ki tıkanıklıkları giderici salisilik asit bulunmaktadır.

Ateş Düşürücüdür
Özellikle Çin’de çok sık kullanılan çemen otu tohumu çayı ateş düşürmek için kullanılır.

Boğaz Ağrısını Rahatlatır
Çemen otunun diğer bir faydası boğaz ağrısına karşı yatıştırıcı olmasıdır. Çemen otu ile demirhindi yaprakları karıştırılarak demlenir ve boğaz ağrısının rahatlatılması için içilebilir veya gargara yapılabilir.

Sindirim Sistemine Yardımcı Olur
Sindirim sisteminin stabil bir şekilde çalışmasına yardımcı olabileceği gibi, iştah artırıcı özelliği bulunmaktadır. Gastrit, mide ülseri tedavisinde fayda sağlar. Lif bakımından zengin olan çemen otu kabızlığın önlenmesinde de kullanılabilir. Bir çemen tohumunun tahmini olarak %50’si lif içermektedir.

Diyabette Kan Şekerini Düzenler
Diyabet tedavisinde yardımcı olan çemen otu insülin direncini azaltır ve kan glikoz kontrolünü iyileştirir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur
Kilo vermede oldukça yardımcı olan çemen otu karaciğer yağlanmasına karşı önlem aldığı gibi kolesterol düşürücü etkiye sahiptir.

Çemen Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Bir bardak su içine 5-10 damla kadar çemen otu yağı damlatılır ve içilir. Gün içinde 2-3 bardak tüketilebilir. Bunun dışında kesme şeker üzerine 5 damla damlatılarak şeker emilebilir.

Her ne kadar çemen otunun herhangi bir yan etkisi olmasa da fazla alındığı taktirde mide şikayetlerine yol açabilir.

Herhangi bir sorunla karşılaştığınız taktirde mutlaka doktorunuza başvurmanızda yarar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir