Bebeğime Ne Zaman Su Vermeliyim?

Özellikle ilk defa doğum yapan anneler özellikle yaz aylarında bebeklerine su verip vermeme konusunda endişe duyarlar ve bebeğime ne zaman su vermeliyim şeklinde araştırmalar yaparlar. Eğer sütünüz yeterliyse ve çocuğunuz sadece anne sütü ile besleniyorsa ekstra olarak su vermenize gerek yoktur. Çünkü anne sütünün içerisinde bebeğinizin su ihtiyacını giderek seviyede su bulunmaktadır.

Emen bebeklere 6 aylık olana dek su verilmesi gerekmez. 6. aydan sonra ise yudum yudum su verilebilir. Fazla verilmesi bebeğinizde karın ağrısına neden olabildiği gibi beslenme düzeninin bozulmasına da neden olabilir. Birinci yaşın ardından katı gıdalar ile beslemeye başladığınızda bebeğinize istediği kadar su içmesi için müsaade edebilirsiniz.

Eğer anne sütü değil de mama ile beslenen bir bebeğiniz varsa ne zaman ve ne kadar su vereceğiniz konusunda doktorunuzdan bilgi ve yardım alabilirsiniz.

Bebeğin Susadığı Nasıl Anlaşılır?

Çok küçük, masum ve sevimli olan bebekler bildiğimiz gibi her ihtiyaç veya sıkıntılarını ağlayarak gösterirler. Bebekler ağladığında ebeveynler ilk olarak altının temiz olup olmadığı kontrol eder, besler veya gaz problemi olduğunu düşünerek gazını çıkarması için çaba sarfederler. Bebeğinizin su ihtiyacı olduğunu idrarının azalmasından, vücut ısısının artmasından veya cilt ve ağız içinde meydana gelebilecek kuruluktan anlayabilirsiniz.

Çocuğunuz büyüdükçe ise işaret veya suya kendi takmış olduğu bir isimle susadığını ifade edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir