Astım İçin Hangi Doktora Gidilir?

Astım İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilmelidir?

Çocuklarda astım rahatsızlığı için çocuk sağlığı ve hastalıkları ya da çocuk immünolojisi bölümlerine.
Erişkinlerde İç hastalıkları (Dahiliye), Göğüs hastalıkları ya da Alerji hastalıkları ve immünoloji bölümlerine başvurulmalıdır.

Astım, hava yollarında meydana gelen daralma ile beraber nefes almayı güçleştirdiği gibi insanın hayatı boyunca ataklar halinde devam eden bir rahatsızlıktır ve 300 milyon kişi bu hastalıktan müzdariptir. Bu ataklardan kötü etkilenmemek ve kontrol altına alabilmek için tetikleyici faktörlerden mutlaka uzak durmak yani önlem almak gerekmektedir.

Dünya üzerinde 300 milyon kişinin bu hastalığa maruz kaldığına değinmiştik. Ülkemizde de her 100 erişkinden 7’sinde, her 100 çocuktan 15’inde görülmektedir. Ortaya çıkmasında rol oynayan faktörlerin başında genetik ve çevresel sebepler gelmektedir. Kişilerin yaşam kalitesini oldukça olumsuz yönde etkileyen astım hastalığı için tetikleyicilerden uzak durmalı ve mutlaka muayene olunarak reçete edilen ilaçlar kullanılmalıdır. Astım şikayetleri bu doğrultuda kolayca kontrol altına alınır ve atakların önüne geçilebilir.

Astım Nedir?
Çevresel etkenlere karşı kişin hava yolları aşırı duyarlılık gösterdiğinde astım problemi ortaya çıkmaktadır. Hava yollarını döşeyen mukozanın yani zarın şişmesi söz konusu olur. Meydana gelen şişme solunum sıkıntısına yol açtığından astım nöbetleri ortaya çıkmaktadır.

Astım Belirtileri Nelerdir?
Öksürük, nefes darlığı, hırıltılı nefes alışverişi, göğüste sıkışma gibi hisler astım hastalarının en sık karşılaştığı belirtilerdir. Bu belirtilerin sürekli tekrar etmesi, özellikle geceleri ve sabaha karşı meydana gelmesi, bazı alerjenlere maruz kalınması ve egzersiz ya da spor sonrasında tetiklenmesi teşhis edilmesinde kolaylaştıran nedenlerdir.

Genellikle Karşılaşılan Astım Belirtileri
Öksürük (genellikle kuru ve krizler halindedir gece uykuda uyandırabilir.)
Hırıltılı solunum
Göğüste tıkanıklık ve sıkışma hissi
Soluk alıp verirken ıslık sesi
Nefes darlığı
Astıma Neden Olan Risk Faktörleri

Astımda Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?
Astım belirtileri sürekli tekrarlıyor ve rahatsızlık veriyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir