Astım Hastalığı Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Astım hava yollarının daralarak, kişinin nefes alışverişini zorlaştıran ve ömür boyu ataklarıyla kendini belli eden bir rahatsızlık olup dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon kişide mevcuttur. Ülkemizde ise 100 erişkin insanın neredeyse 7’sinde, 100 çocuktan ise 15’inde görülmektedir. Atakları kontrol altına almak için ise rahatsızlığı tetikleyen kötü etken ve koşullardan uzak durmak ya da korunmak gerekmektedir.

Gerek genetik, gerekse çevresel faktörlerin etken olduğu rahatsızlığa maruz kalan kişilerin yaşam kalitesi ne yazık ki olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu risk faktörü oluşturan etkenlerden uzak durulup önlem alındığında ve doktor tarafından reçete edilen ilaçların doğru ve düzenliği kullanılmasıyla astım şikayetleri kontrol altına alınarak meydana gelebilecek ataklara karşı önlem alınabilir.

Astım Nedir?

Hava yollarının olumsuz çevresel koşullara karşı aşırı duyarlı olup, tepki göstermesine astım ismi verilir. Solunum yollarını döşeyip mukoza ismi verilen koruyucu tabakanın şişmesi ile ortaya çıkar. Bu şişlik bazı zamanlarda nefes alışverişini engeller ve bu duruma astım nöbeti ismi verilir.

Alerjik Astım Nedir?

Bu astım tipiyle özellikle yaz ve bahar aylarında karşılaşılmaktadır. Toplumun %20-25’ini etkiler ve çoğunlukla kadınlarda görülen alerjik nezle için tedaviye başvurulmadığı taktirde astıma dönüşebilmektedir.

Astım Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Solunum yollarında meydana gelen tıkanmalar sonucunda atak şeklinde görülen astım belirtileri çoğunlukla şunlardır; öksürük, nefes darlığı, nefes alış verişinde hırıltı, göğüs sıkışması. Bu belirtilerin tekrar etmesi ve özellikle gece ya da sabaha karşı görülmeleri ve bazı alerjen maddelere maruz kalınması gibi durumlar astım tanısının konulmasına yardımcı olan etkenlerdir.

Astım Belirtileri

– Öksürük (kuru ve kriz halinde olup, geceleri uykuyu bölecek şekilde olabilir.)
– Hırıltılı solunum
– Göğüste sıkışma ve tıkanıklık
– Nefes darlığı
– Nefes alışverişinde ıslık sesi

Net teşhis ise yapılacak muayene esnasında genetik faktörler de ele alınarak solunum testleri ile konulabilir.

Astım Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Astımın ortaya çıkmasında rol oynayan sebepler kişiye ve çevresel faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Bu doğrultuda risk faktörlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Genetik faktörler
Aileden bir bireyde astım hastalığının olması.

Mesleki faktörler
Temizlikçilik, marangozluk, doğramacılık, fırıncılık, veterinerlik, kuaförlük, çiftçilik, itfaiyecilik, sağlık çalışanı, kimya/kauçuk/ilaç ve plastik endüstrisi çalışanları gibi meslekleri icra edenler.

Alerjen maddeler
Kişinin bebeklik döneminde alerjen maddelere aşırı şekilde maruz kalması, ileride astım görülmesine neden olabilir. Ayrıca 2 yaşında ki bir çocuğun ağır solunum yolları hastalıkları geçirmesi de astımın ortaya çıkmasında rol oynayan risk faktörlerindendir.

Sigara Tüketimi
Gebelikte sigara içilmesinin zararlı olduğu gibi bebek ve çocukların yanında da ebeveynlerin sigara içmesi oldukça zararlıdır.

Astım İçin Hangi Doktora ve Bölüme Gidilir?

Hastanelerin göğüs hastalıkları bölümlerine başvurulmalıdır.

Astım İçin Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Aşağıda ki belirtiler sürekli olarak tekrar ediyorsa mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir.

– Öksürük
– Hırıltılı solunum
– Göğüste sıkışma hissi
– Geceleri şikayetlerden dolayı uykunun bölünmesi
– Zor konuşma
– Dudak ve tırnaklarda morarma
– Aşırı kalp çarpıntısı ve hızlı nabız
– Yürümede zorluk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir