Apandisit İçin Hangi Doktora Gidilir?

Apandisit İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilmelidir?

Bu rahatsızlığı olan ya da şüphe eden yetişkin hastalar genel cerrahi uzmanına, çocuklar için ise çocuk cerrahisi bölümüne başvurulmalıdır.

Apandisin iltihaplanması durumuna apandisit ismi verilmektedir. Apandis boyutu yaklaşık 10 cm olup, kalın bağırsağa bağlı tüp şeklinde bir dokudur. Bu dokuda iltihap söz konusu olduğunda ise kalın bağırsağı tıkayabilmektedir. Tıkanma söz konusu olduğunda ise patlama riski oluşur. Patladığında, iltihaplanmış olan sıvı karın boşluğuna akarak karın zarının da iltihaplanmasına neden olur. Karın zarının iltihaplanmaması için en hızlı şekilde doktora başvurularak gereken önlemlerin alınması gerekir. Aksi taktirde karın zarının iltihaplanması ile birlikte müdahale de edilmediği taktirde kişinin hayatı riske girebilir.

Apandisit Belirtileri Nedir, Nasıl Anlaşılır?
İlk görülen belirtiler gaz, fazla yemek yenildiği zaman meydana gelen ağrılar, böbrek veya karın bölgesinde ki organların ağrıları ile karıştırılabilmektedir.

Apandisit Ağrısı
Ağrı bel bölgesinde ya da göbek deliği hizasında hissedilebilir.

Genel anlamda yayılan ağrılar donuk ve sürekli görülür. Karnın sağ alt kısmına ilerledikçe şiddetlenir ve ağrı yaşatır. Kişiler bu ağrıyı tabiri caizse “bıçak gibi” adlandırabilir.

Karnınıza hafifçe bastırdığınız zaman dokunur dokunmaz karnınızın sağ kısmında bir ağrı hissediyorsanız vakit kaybetmemeli ve derhal doktora başvurmalısınız.

Ayrıca bastırdığınızda ağrı ile beraber karnınız normalden daha şiş veya sert ise apandisit söz konusu olabilir.

Söz konusu bu ağrı yürümenizi zorlaştırabilir. Yürürken ağrı oluyorsa sebebi apandisit olabilmektedir.

Diğer Belirtiler
– İştah kaybı
– Mide bulantısı
– Ağrılar başladıktan hemen sonra kusma
– Karın bölgesinin şişmesi
– Gazla birlikte görülen kabızlık ya da ishal
– Gaz çıkarmakta zorlanma
– Ateş
– Rektum bölgesinde ağrı
– Ağrılı idrara çıkma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir