Adet (Regl) İçin Hangi Doktora Gidilir?

Adet Ve Adet Sancıları İçin Hangi Doktora/Bölüme Gidilmelidir?

Adet sancısı çeken kadınların kadın hastalıkları doktoruna / bölümüne gitmesi gerekir.

Adet, buluğ çağına ulaşmış her kadının yaşadığı kanamalardır. 21-28 gün de bir tekrar eden regl kanamaları, sağlıklı bir kadının yaşaması gereken bir durumdur.

Eğer regl dönemleriniz düzgün olarak ilerliyorsa bu sizin sağlıklı bir vücuda sahip olduğunuzu, doğurganlık oranınınızın ise yüksek olduğunu gösterir.

Adet (Regl) Süreçleri Nelerdir?

Kadının rahmindeki yumurta döllenme olmadığı takdir de yerini daha sağlıklı dokuya bırakarak dökülmeye başlar. Bu sırada regl kanamaları başlamış olur.

Bu periyodik durum menstruasyon dönemi olarak adlandırılır ve menopoz dönemine kadar devam eder.

Adet Süresi Ne Kadardır?

Adet kanamaları bireyden bireye değiştiğinden dolayı süreyi kesin olarak söylemek zordur. Ancak normal olarak kabul edilen adet gün skalası mevcuttur.

Bu süre 2-7 gündür. 2 günden az olması doktor tarafından araştırılmalıdır. 7 günden fazla olması da aynı şekilde doktora gidilip araştırılması gereken mühim konudur.

Adet Döneminde Başka Etkiler Ortaya Çıkar mı?

Evet, regl döneminiz de kişinin yapısı itibariyle başka etkiler de yaşayabilirsiniz.
– Kusma
– Baş Dönmesi
– Halsizlik
– Kabızlık
– Şişkinlik
– İshal

Bu etkiler bazı kadınların yaşadığı diğer durumlardandır. Halsizlik ve Şişkinlik kadınların %75’inde görülmektedir. Kan kaybeden kadının halsiz düşmesi çok anormal bir durum değildir.

Ancak kan azlığı yaşayan bireyin halsizlikten daha çok bitik olarak adlandıracağımız duruma gelmesi alışılagelmiş bir durum değildir.

Bu sebeple doktora muayene olması zorunludur.

Regl Sancılarını Hafifletici Yollar Var Mıdır?

Regl sancılarının kişiden kişiye değiştiğini bir önceki başlıkta ele almıştık. Ancak ağrısı olan kadınların ağrı şiddetlerini azaltıcı yöntemler mevcuttur. Bunlar;

– Egzersiz Yapmak
– Sigara, Alkol Kullanmamak
– Masaj Yapmak
– Beslenmeye Şeklinize Dikkat Etmek
– Rahatlatıcı Bitki Çayları İçmek

Çoğu kadına göre sancılı olduğu dönemlerde egzersiz yapmak zor gelse de, yapacağı 15-30 dk hareketler ağrı şiddetini azaltmaya yetecektir.

Bu dönemde zararlı alışkanlıklardan uzak durmaya gayret gösterin. Mümkünse tamamen hayatınızdan çıkarın.

Egzersiz yapmak dolaşımı hızlandırdığından dolayı dökülmenin daha kolay olmasını sağlayacaktır.

Ağrınızın olduğu bölgelere hafif orta şiddetli masajlar yapmak sizi rahatlatacak diğer bir yöntemdir. Ayrıca beslenme şeklinizi iyice gözlemlemeli, sizi yoracak sıkıştıracak yemekler tüketmemelisiniz.

Adet Sancıları İçin Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?
Kadınlar regl sancılarının olduğu dönemde yukarıda belirtilen hafifletici yöntemleri uygulamak yerine ısrarla tam tersini yapmaktadır.

Bunların yanında sancıya dayanamayan kadınlar ağrı kesici içmekte ve sancılarını kısa süre dahi olsa hafifletmektedir.

Ancak ağrı kesici içen kadınlar dikkat ettikleri takdir de kanamaların azaldığını hatta zaman zaman kesildiğini gözlemleyebilirler.

Bu sebeple doktorunuz önermediği müddetçe ağrı kesici kullanmak yanlış bir tutumdur.

Regl dönemi boyunca duş alırken çok sıcak ve çok soğuk sudan kaçınınız. Bu da adetiniz azalmasını hatta kesilmesine yol açabilir.

Adet Dönemlerinde Ped Seçimi Nasıl Olmalıdır?

4 ve 5. adet kanamalarından sonra kadınlar kendi regl süreçlerinin nasıl olduğunu kanıksadıklarından dolayı koruma yöntemlerini gayet iyi bilirler.

Genel olarak 1 2 3. günler kan yoğunluğu fazla olduğundan daha büyük pedler tercih edilmelidir. kan yoğunluğunun azaldığı dönemlerde ise normal ve küçük pedlere geçiş yapılabilir.

Ped kullanımında dikkat edilmesi gereken bir şey varsa o da zamandır. Bir ped’i 3 saatten fazla kullanmamaya özen gösterin.

Çünkü regl dönemlerinde vajinal bölge havasız kaldığından dolayı mikroplar kolayca yerleşebiliyor. Alerjik rahatsızlığı olan bireylerin ise parfümlü pedleri tercih etmemesi gerekiyor.

Kadınların pedten başka kullandıkları diğer bir korunma yöntemi ise tampondur. Tampon ped’e göre daha az tercih edilen bir korunma yöntemidir.

Vajinal bölgeye zarar verme olasılığı olan tamponlar doktor kontrolünden sonra kullanılması sağlıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir